Jak nawiązać współpracę z CERN i innymi instytucjami Big Science?
Organizacje Big Science, jak CERN, ESA, ESS, ESO czy F4E, to ośrodki dysponujące wielomiliardowymi budżetami. Szacowany, łączny budżet organizacji Big Science na lata 2020-2024 to aż 38 miliardów Euro. Duża jego część trafi do biznesu – mogą skorzystać z tego również polskie firmy.
Ośrodki Big Science rozdysponowują swoje budżety na inwestycje związane z innowacjami, badania naukowe oraz finansowanie codziennej działalności. Oznacza to, że poszukują dostawców na różnego typu produkty (od papieru czy tonerów, przez materiały budowlane po komponenty do infrastruktury badawczej) i usługi (prace administracyjne, budowlane, instalacyjne, ale też te związane z sektorem B+R).
Możliwości współpracy z tego typu ośrodkami stoją otworem przed przedsiębiorstwami z różnych branż, działającymi na różną skalę – mogą być to zarówno innowacyjne startupy, jak i firmy z sektora MSP.
Współpracę z każdą z instytucji należy nawiązywać osobno, jednak mechanizmy rządzące tym procesem są podobne. Organizacje mają własne procedury przetargowe, najczęściej opierające się o preferowanie firm z krajów je tworzących. Większość z nich posiada portale dedykowane przedsiębiorcom, na których znajdują się wszelkie szczegółowe informacje dotyczące zasad współpracy. Uruchamiają one własne bazy dostawców oraz zbiory ogłoszeń przetargowych.
Jak biznes może zarabiać na Big Science?
Przedsiębiorca, który chce nawiązać współpracę z instytucją Big Science powinien:
1. Poznać zasady współpracy z ośrodkami Big Science
Każda z organizacji Big Science ma swoją specyfikę, zapotrzebowanie oraz zasady postępowań przetargowych. Informacje o nich można znaleźć na ich stronach internetowych, ale też na naszym portalu www.big-science.pl, gdzie przygotowaliśmy zestawienia kluczowych informacji, które powinien znać każdy zainteresowany wejściem na rynek Big Science.
2. Zarejestrować się w bazach dostawców instytucji Big Science
Rejestracja w bazie dostawców organizacji związanych z Big Science jest darmowa, otwarta i przynosi wiele korzyści. Firmy, które zakładają w niej swoje profile uzyskują dostęp do informacji na temat aktualnych postępowań i zapotrzebowania instytucji. W niektórych przypadkach mogą też brać udział w postępowaniach ofertowych drogą on-line.
3. Bierz udział w postępowaniach przetargowych
Instytucje Big Science współpracują z firmami wybieranymi na podstawie konkursu ofert zgłoszonych w postępowaniach przetargowych lub w odpowiedzi na zapytania ofertowe. Forma postępowania zależy najczęściej od wartości zamówienia. Organizacje ogłaszają aktualne zapotrzebowanie na swoich stronach internetowych. Na portalu www.big-science.pl publikujemy zestawienia aktualnych przetargów z ośrodków Big Science, które można sortować m.in. według branż, których dotyczą. Możesz je otrzymywać również na swoją skrzynkę e-mail zapisując się do naszego newslettera.
4. Bądź w kontakcie
Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji lub chciałbyś umówić spotkanie z działem zakupów lub inżynierami z którejś z organizacji Big Science zapraszamy do kontaktu!
Więcej informacji o możliwościach oferowanych polskim firmom przez rynek Big Science można znaleźć na prowadzonym przez WPT portalu BIG SCIENCE HUB.
12 sierpnia 2020
Udostępnij
Dołącz do nas na
Zobacz również